US vs. Oz- Let’s Compare Prices

Australia is very expensive.  To illustrate just how expensive it is, here are some cost comparisons that a friend put together. Depending on where you live, the US prices might be a bit different but it will at least give you a general idea.

US- $10        Oz- $24

movietickets

US- $400 month      Oz- $350 week

house

US- $3.40 gallon    Oz- $3.40 liter

Gasoline

US- $4 for 20 oz.   Oz- $4 for 8 oz.

coffee

US- $4 for a pint or $8 for a six pack    Oz- $10 for a pint or $24 for a sixpack

beer

US- $4    Oz- $8

toothpaste

US- $.50 per pound    Oz- $17 per kilo

banana

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s